top of page

ШТА ЈЕ "КРСТ СУШТИНЕ"?

Духовна глад и људске невоље постали су данас поприште свакојаких манипулација и превара иза којих стоји гола жеља за зарадом и медијском промоцијом. Притом се не преза ни од најбезочније злоупотребе православних светиња и хришћанских осећања. Једна од најновијих превара зове се "крст суштине".

Окрећем број телефона беогоадског приватног предузећа "Годрас" које већ месецима сензационално рекламира, упорно препоручује и бестидно продаје такозвани "крст суштине", тобожње "откриће старца Софронија, монаха са Свете Горе".

-"Добар дан. Ви сте предузеће које продаје „крст суштине?"

-"Да, изволите."

-"Пошто свој производ рекламирате као „православни крст“ којег је открио извесни старац Софроније боравећи педесет година у манастиру, па ме због свега тога занима из којег је  то манастира ваш старац Софроније и где борави на Светој Гори?"

-„Знате ... (замуцкивање) ... ја, овај, нисам власница предузећа. А госпођа Драгана Поповић, власница, није ту, а ја не смем да дајем такве информације."

- „Не знам зашто таква безазлена информација није за јавност. Нисам вас питао да ми кажете колико сте комада свог производа продали и колико сте зарадили до сада и да ли су вам пословне књиге уредне. Желим само да знам у којем је то манастиру монах Софроније 'за педесет година боравка у манастиру стекао  спознају о крсту суштине', што, , иначе сами тврдите  у својим рекламама. Осим тога ваша власница Драгана Поповић себе представља као 'духовно чедо старца Софронија” , па ми, такође није јасно да ли она одлази свом 'духовнику' на Свету Гору  прерушена у мушкарца или су, пак, у присној „духовној“ вези преко мобилног телефона?"

-„То уопште није битно. (Глас јој постаје нервознији са мањом дозом агресивности) О томе не говоримо!"

-„Онда се неминовно стиче утисак да се ради о једној великој презари и да су ... (сада већ веома агресиван женски глас прекида ме у пола реченице)".

 - „Шта ви уопште знате о крсту суштине! Би сте никакав православац!“

-„Ја можда јесам никакав православац, али то сигурно није мати Гликерија, игуманија чувеног манастира Ћелије, која вас је тачно разобличила у једним новинама указујући притом да ви страшно и нечасно злоупотребљавате веру православну.

-„Шта она зна! (Разљућено виче из све снаге) Ми смо њој одговорили у новинама. Та Гликерија је једна ... (следе огавне речи које нису за пристојан часопис какав је 'Београдски дијалог')"

 

-"Лако је вама да све то говорите када се ни Бога не боЈите нити се људи стидите".

 

Такозвани "крст суштине" нема никакве везе са правослазним Крстом

 

Тако сам завршио разговор са произвођачима и дистрибутерима тзв. "крста суштине" - производа који је настао на тлу верског незнања и опасне духовне необавештености. У име "духовне медицине" сервира се још једно у низу лажних "православља" којим се невољници и лаковер-ници слуђују и распамећују. Пропагира се лажно средство које кобајаги "исцељује све душевне болести, јача вољу, враћа самопоуздање, скида све врсте и облике црне магије и проклетства, чисти простор у коме боравимо од негативних сила, решава љубавне проблеме, смирује свађе деце и родитеља" - речју: ради се о нечему што је боље од чаробног штапића. Да није бесчасно и тужно, било би смешно. И до сада је на нашем поднебљу било смутљиваца који су у медијимо (зло)намерно спајали сујеверје и Православље (нпр. Миља Вујановић, Милић од Мачве), али овакве перфидне злоупотребе Крста, Празославља, Свете Горе, монаштва, старчества и духовништва - тога још није било. И још се притом бестидно посеже за цитатима Светог Јована Златоустог да би се своје преваранство још боље протежирало и још више обманула простота (види рекламу на читавој последњој страни недељника "Аргумент" 6.4.1998.).

 

Шта је суштина ове преваре? Наравно, пре авега лака и безбедна зарада. Наиме, цена тзв. "крста суштине" јесте нешто мања од 10 ДЕМ (тачније 58 динара). О каквој се небивалој превари ради показује још једна реченица из рекламног огласа предузећа "Годрас": "Старац Софроније је оставио свом духовном чеду Драгани Поповић у аманет крст суштине. Заклео је ову жену да у 1998. години учини досгупним крст суштине нашем народу, како би га сила крста спасила од зла". Сочувај нас Господе оваквих душебрижника који на народној муци, невољи и незнању профитирају. У ратним и кризним годинама они које Апостол Павле назива "учитељима чешања по ушима" (2 Тим.4,3) измислише некаквог фонтомског "деда-Милоја" (непостојећу особу измишљену од стране једног београдског новинара) и "његовим" саветимо уносише духовну и националну пометњу у наш народ. Сада је, пак, некоме потребан "старац Софроније" и његов "крст суштине". Он тобоже отклања све проблеме: личне, националне, породичне. друштвене ...

Последице по оне који прихватају превару предузећа "Годрас" и њиховог крста суштине јесу следеће: одвајање од истинске православне побожности која подразумева подвижнички живот у Цркви Православној, а не којекакво бесловесно магијско поверење у производ манипулације. Православни Хришћани не знају, не познају и не признају никакав "крст суштине". Православни Хришћани познају, признају и имају само Часни Крст Господњи Којем се клањају и Којим бивају чувани (као што се и казује у једној верзији Тропара Часном Крсту: „Спаси Господе народ Твој и благослови наслеђе Твоје, победу благоверном и христољубивом народу нашем над противницима даруј, и Крстом Твојим сачувај житељство Твоје“).

У свакој правној држави оваква превара би најенергичније требала да буде спречена и законски санкционисана. Шта би се десило неком предузећу које би се усудило да, на пример, у Израелу продаје „Давидову звезду суштине“? Зато је неопходно да се у нашем законодавству унесе категорија „духовног криминала“ под коју би се подвели и овакви случајеви злоупотребе православља и православних симбола.

Морамо овде поменути још један екстремни случај злоупотребе Србске Православне Цркве. Реч је о нелегалном издању тзв. „црквеног“ календара за 1998. годину, који се масовно продаје на пијацама и улицама широм Србије. У њему су дата многа мушка и женска имена која се предлажу србским родитељима за њихове потомке. О каквом се бестидном цинизму ради можемо видети и после летимичног погледа на понуђени списак имена. Наиме, у том списку налази  се прегршт оних имена која ни у ком случају не припадају нашем духовно-националном идентитету: Мартин, Ото, Хрвоје, Офелија, Радодајка...итд. Дух бестидног изругивања уткан је у ово пиратско издање тобожњег „црквеног календара“ на којем нема никаквих података о издавачу, месту издања и штампарији. Реч је дакле, о најперфиднијој криминалној злоупотреби производа Србске Православне Цркве са нескривеном жељом да се у нашу црквену јавност међу православне вернике унесе пометња подривањем њихове хришћанске и националне самосвојности. Овакве криминалне појаве могуће је ефикасно сузбити једино извођењем на суд, за сада анонимних, починилаца датог кривичног дела.

Небојша М. Крстић

bottom of page